Manželství jako společenství lásky a života je svojí povahou zaměřené na dobro manželů a na plození a výchovu dětí.
Pohlavní styk v manželství má být formou úplného osobního sebedarování, obnovou manželské úmluvy a upevňování manželství. Má dva cíle, které mu dal Bůh při stvoření člověka a které jsou oba dobré: prokreaci a sjednocení manželů. Respektování obou těchto dober je výrazem úcty k lidské osobě a současně výrazem úcty ke Stvořiteli.
Pohlavní styk před manželstvím a mimo manželství a homosexuální aktivita jsou v rozporu s řádem stvoření.
Manželské páry jsou volány ke štědrosti ve službě životu, ale nemají povinnost mít tolik dětí, kolik je fyzicky možné.
Pokud manželé v zodpovědnosti za velikost své rodiny uváží, že mají na čas předcházet těhotenství nebo nezvětšovat svou rodinu, jsou povoláni k periodické zdrženlivosti v plodné době cyklu.
Přirozené plánování rodičovství je nejlepším způsobem plánování rodiny po stránce zdravotní i morální a přispívá k rozvoji manželské lásky.
Antikoncepční, nepřirozené způsoby regulace početí jsou v rozporu s řádem stvoření. Jde o jakékoliv prostředky a postupy, kterými se zasahuje do přirozených fyziologických procesů plodnosti s cílem znemožnit početí jako následek pohlavního styku v kterékoliv fázi plodivého procesu (tj. od tvorby pohlavních buněk, vstupu spermií do pohlavních cest ženy, po splynutí spermie a vajíčka). Používání látek nebo pomůcek, které znemožňují pokračování nově počatého života, je stejně nemorální jako potrat.
Přirozené plánování rodičovství je uměním, kterému je třeba se učit; rozšiřuje lidské schopnosti pozorování, analýzy, vzájemné komunikace a společného rozhodování. PPR není antikoncepce, ale způsob, jak rozpoznat plodné a neplodné dny. Nepotlačuje plodnost, nesměřuje ke sterilitě, neslouží jako „ochrana“ proti plodnosti, ale vychází ze znalosti a integrace plodnosti do záměrů plánování rodiny.
Správně poučený pár může pomocí přirozených metod, které sledují více příznaků plodnosti, získat dostatečně přesné informace k dosažení stejné spolehlivosti při předcházení početí, jakou má nejúčinnější antikoncepce.
„Přirozené“ v souvislosti s PPR znamená to, co je v souladu se řádem stvoření a poznatelné lidským rozumem, tedy v souladu s přirozeným zákonem a samou podstatou bytí muže a ženy. V tomto kontextu pojem „přirozené“ neoznačuje jednání, které je spontánní, jednodušší či pohodlnější. Zaměnit „přirozené“ za „snadné“ má v sexuální sféře neblahé následky.
Pohlavní aktivita utváří návyky. Manželé potřebují Boží pomoc, aby mohli dát svůj pohlavní pud do služby opravdové lásky.
Každý správně poučený pár se může naučit rozumět své plodnosti. Je nutné respektovat jejich právo rozhodovat, co udělají s touto informací. LPP tedy nemůže manželům říkat, kdy mají nebo nemají mít pohlavní styk, nebo kdy má žena odstavit své dítě. Učitelé LPP nabízejí své osobní rady a doporučení jen, jsou-li na ně dotázáni. Důležité je, aby podpořili manžele ve způsobu PPR, který si sami zvolili.
Kojení je nejlepším způsobem péče o dítě. Je důležitou součástí programu PPR, ale není jen technikou regulace početí.
Každá forma sexuální výchovy mládeže má zahrnovat poučení o manželském významu pohlavního styku. Mládež je potřeba vést k pohlavní čistotě a seznamovat ji s praktickými i morálními důvody pro její zachování.
Děti mají být přijímány jako Boží dar, ať už byly předem chtěné nebo ne, a mají být milovány.
Technologické postupy asistované reprodukce, které odosobňují akt plození tak, že přestává být aktem manželské lásky, jsou v protikladu k řádu stvoření.
Angažovanost pro dobrou věc, včetně apoštolátu LPP, nesmí být na úkor důležitých potřeb vlastní rodiny.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím