Plodnost ženy

Plodnost ženy je cyklická. Projevuje se menstruačními cykly, které nastupují mezi 9. a 16. rokem věku děvčete a končí přechodem mezi 45. a 55. rokem věku ženy. Je podmíněna přiměřeným vzájemným působením různých hormonů.

Amenorea označuje prodlouženou absenci menstruace během plodného věku ženy z jiných příčin nežli těhotenství. Může se jednat např. tzv. laktační amenoeru, která je způsobena kojením dítěte, nebo mohou přestat menstruovat ženy s velmi nízkým tělesným tukem jako např. sportovkyně nebo anorektičky. Přítomnost menstruace nedokazuje, že nastala ovulace a ženy, které nemají ovulaci, mohou mít menstruační cykly.

I když se délka cyklu může měnit, 28 dní se obecně považuje za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Z lékařského hlediska je rozdíl v délce cyklů do 7 dnů v normě. Až když rozdíl mezi nejkratším a nejdelším cyklem určité ženy přesahuje 7 dnů, mluvíme o nepravidelných cyklech.

Menstruační cyklus

Konvence považuje začátek menstruačního krvácení za začátek cyklu, proto první den krvácení se nazývá „prvním dnem cyklu“. Menstruační cyklus lze rozdělit do několika fází – na animaci níže je můžete detailněji prostudovat kliknutím na jednotlivé části cyklu.

Menstruace

Jestliže nedošlo k početí, žluté tělísko na konci cyklu zaniká, což působí pokles hladiny progesteronu a následné uvolnění vnitřní děložní tkáně, která odchází z dělohy pochvou jako menstruační krvácení.
Menstruace trvá několik dní (obvykle 3 – 5 dní, ale hodnoty 2 – 7 dní jsou považovány za normální) a představuje ztrátu asi 50 – 100 ml krve.