Elizabeth S. Feldpausch

Photo by donnierayjones
Photo by donnierayjones

Když jsem byla těhotná s našimi dnes dvouapůlročními dvojčaty, ptala jsem se každé matky dvojčat, kterou jsem potkala: „kojila jste své dvojčátka?“ Naneštěstí jsem často slyšela odpověď jako: „Pokusila jsem se o to, ale bylo to příliš těžké. Nestojí to za to.“

Přála jsem si najít někoho, kdo měl pozitivní zkušenost a také mi mohl dát nějaké dobré rady, jak uspět! Jestli čekáte dvojčata, doufám, že vás povzbudím. Zjistila jsem, že kojit dvojčata se rozhodně vyplatí! Pravda, je to spojeno s technickými
obtížemi, ale má to tolik důležitých výhod. Naše ostatní děti jsem kojila jeden a půl roku; měla jsem v úmyslu dělat totéž i pro dvojčata. Kojení je krásný zážitek, o který jsem je rozhodně nechtěla připravit. Práce navíc mě neodrazovala.

Ženy mi říkaly: „chtěla jsem kojit, ale nebylo dost mléka.“ Věděla jsem ale, že kojení je vztah spotřeby a produkce. Člověk má dost mléka pro jedno dítě i pro víc. Tělo vyprodukuje dostatek bez přikrmování. Když se zdá, že mají po kojení zase hlad, nechte je znovu přisát na 15 minut. Dvojčata někdy pijí častěji než jedno dítě. Kojte často, odpočívejte, pijete hodně vody. Zítra budete mít více mléka.

Jako každá kojící matka, když chcete mít úspěch, musíte pro to něco dělat. Odpočívejte, dejte dvojčatům čas, aby se dost najedla. Odolejte pokušení přestat po několika minutách. Uvědomte si, že každé z nich dostává jen z jedné strany. Tím také zajistíte, že bude váš organizmus produkovat dostatečné množství mléka. Nenechte se stresovat! Užívejte si to neopakovatelné intimní spojení. Zvláště u vícerčat jde o nejlepší možnost individuální péče, kterou potřebují ony i vy.

Pamatujte si, kojení je vztah mezi vámi a vašimi dětmi. Je v pořádku, když přestanete kojit, když je to správné ve vašem případě. Matky by se měly rozhodovat podle potřeb své rodiny, ne podle toho, co myslí jejich okolí.

Vítězná strategie

Je pravda, že jsou vícerčata vyčerpávající. Proto by měl být dostatečný odpočinek vaší prioritou. Když vaše novorozeňátka usnou v 7 hodin, nezůstávejte vzhůru, abyste „honem dodělaly, co je potřeba.“ Jděte si také lehnout!

Na počátku budete často kojit v noci. Naše děti spaly blízko u mne a když se jedna probudila ke kojení, vzbudili jsme i druhou a nakrmili obě, abych mohla mezi krmením také spát. Ty první týdny jsou obzvlášť těžké. Nevzdávejte to! Najděte strategii, která vám vyhovuje, ale nebojte se ji změnit, když vyhovovat přestane. Děti se stále mění. Některé ženy určí každému dítěti jeden prs, jiné střídají strany při každém krmení.

Protože jedna z mých dcer měla pevnější přisátí a já jsem se chtěla ujistit, že budou mít obě děti dost mléka, střídala jsem strany při každém krmení, abych silnějšímu kojenci umožnila podpořit tvorbu mléka i pro sestru. Nosila jsem náramek, abych si pamatovala, na které straně ji přiložím při příštím kojení. Pomáhalo mi přikládat je současně. Nejen, že to šetřilo čas, ale protože se mi vždycky spouští mléko na obou stranách, nepřišlo nic nazmar a také se tím zvýšila produkce.

Je pravda, nějakou dobu trvalo, než jsem se naučila sama obě přiložit. Prvních osm měsíců jsem je kojila současně s použitím polštáře ve tvaru U. Později jsem kojila každou zvlášť, protože se začaly vzájemně rušit.

Kojení šetří čas

Mateřské mléko je vždy připravené a ve správné teplotě. Žádný stres s nákupem umělé výživy, čistěním lahví pro dvě děti! Když jste stále se svými dětmi, bude vždy k dispozici dostatečná zásoba mléka.

Obtíže mohou nastat při náhlém zrychlení růstu

Možná budete muset na čas kojit častěji, abyste děti uspokojila a měla dost mléka. (Dvojčata se mohou dožadovat jídla každou hodinu!) Když bylo našim pět měsíců, nestačila jsem uspokojovat jejich potřebu sát ve dne v noci. Začala jsem brát výživový doplněk, který mi pomohl. Také jsem dočasně musela zůstat doma, odpočívat a soustředit se na kojení a zvýšený příjem tekutin.

Omezte jiné povinnosti

To musíte stejně často dělat už, když dvojčata čekáte. Po porodu jste v pokušení ke všemu se vrátit. Ovšem, pokud opravdu chcete úspěšně kojit dvojčata, musí mít kojení naprostou přednost. Musíte o sebe pečovat a předcházet vyčerpání. Únava ovlivňuje produkci mléka! Nebojte se, nakonec se ke svým aktivitám zase vrátíte.

Budou těžká období

Faktem je, že mít dvojčata je náročné, ať už kojíte nebo ne. Zotavování po těžkém těhotenství u mne ještě přidalo k potížím s kojením. Mezi návštěvami na fyzioterapii jsem pumpovala mléko a sháněla, kdo zatím pohlídá mé „čtyři děti mladší čtyř let“. K tomu jsem dostala nepříjemnou infekci v děloze, která během kojení vyvolávala řezavé křeče. I teď o rok později se brzo unavím snad částečně vzhledem k energii, kterou potřebuji k produkci mléka a musím se vyrovnávat s uvolněním kloubů způsobeným kojením. Víc než 50% dvojčat se rodí předčasně. Kojit nedonošené děti je často obtížné z různých důvodů, ale mateřské mléko je pro ně zvlášť důležité.

 

Trpělivost je ctnost

Naše děti se narodily v 36. týdnu a byly naštěstí zdravé až na žloutenku. Kojit dvě ospalé děti se žloutenkou bylo náročné a vyžadovalo více času. Celá rodina se učila trpělivosti. Musela jsem se namáhat najít čas na dvě větší děti, které na mou pozornost často musely čekat. (Manžel říká, že čeká dodnes!) Někdy druhé dvojče plakalo, když muselo čekat až na ně dojde řada.

Je toho hodně, co musíte rozmýšlet. Kdy uvaříte, když kojíte dvě děti v desetiminutových intervalech? (Já začínám vařit oběd hned ráno.) Spaní? Koníčky? Péče o ostatní děti? Zpátky do zaměstnání? Pumpovat mléko do lahví? Kojení dvou dětí je velká zodpovědnost a závazek. Někdy se mi hromadí špinavé prádlo a domácnost je zanedbaná.

Děti jsou pro mne na prvním místě, ale i tento závazek nebylo vždy možné dodržet. Bylo mi zatěžko přijímat pomoc. Ale časem jsem pochopila, že je důležitější strávit čas a energii s dětmi, než přípravou jídla a úklidem domácnosti. Kojení dvojčat vyžaduje čas. Dovolte někomu, aby vám pomohl s tím ostatním!

Podpora je pro kojící matku kritická. Na začátku mi moc pomohl můj skvělý manžel a maminka. Ve dne v noci mi nosili miminka, pomáhali mi je obě najednou přiložit, byli při ruce, aby měnili plenky, nechali děti říhnout a podávali mi pití a jídlo. Ten proces by býval nezvladatelný bez jejich pomoci.

Tatínkové, nepřestávejte svou ženu povzbuzovat, ani tehdy, když už bude kojit jako profesionálka!

 

Vzdělání o kojení

Zjistěte, zda vaše nemocnice organizuje setkání kojících matek. Na jednom takovém setkání jsem měla to štěstí seznámit se s laktační konzultantkou, která kojila vlastní dvojčata. Také jsem tam potkala jinou matku, jejíž dvojčata byla jen o pět dnů mladší než moje. Deset dalších matek jsem poznala v klubu matek dvojčat. Tyto známosti mi moc pomohly v obtížné době.

Nenechte se odradit okolím od svého rozhodnutí kojit. Je mnoho faktorů, které vedly některé matky k rozhodnutí nekojit, ale to nemusí znamenat, že to nezvládnete vy.

Pamatujte si, kojení je vztah mezi vámi a vašimi dětmi. Je v pořádku, když přestanete kojit, když je to správné ve vašem případě. Matky by se měly rozhodovat podle potřeb své rodiny, ne podle toho, co myslí jejich okolí.

Výhradně kojit dvojčata je možné! Navzdory potížím, to bylo pro naši rodinu dobré. Má sladká dvojčata se šťastně kojila víc než dva roky. Je radost vidět je spolu vyrůstat. Jestli nosíte dvojčata, radím vám: nebojte se je kojit. Dokážete to! A jestli znáte ženu, která nosí dvojčata, prosím, povzbuďte ji a podpořte! Kojit dvojčata je úžasná zkušenost.
[Family Foundations, Volume 38, Number 3, listopad-prosinec 2011, str. 20-22.]