Co je základem PPR?
Je vědecky dokázáno, že žena má během každého menstruačního cyklu plodná a neplodná období. Pouze v plodném období může vést sexuální styk k těhotenství. Organismus ženy projevuje změny a poskytuje příznaky k určení plodné a neplodné doby.
Jaké jsou příznaky plodnosti a neplodnosti?
Nejznámějšími příznaky jsou fyziologický výskyt děložního hlenu a změny v tělesné teplotě ženy po probuzení. Pomocný příznak poskytuje také měnící se děložní čípek a někdy bolesti v podbřišku. Děložní hlen svou funkci plní napomáháním mužským spermiím na cestě k vajíčku ženy. Hlen se zpravidla začne vytvářet několik dní před ovulací (= vycestování vajíčka z vaječníku). Je to pozitivní příznak plodného období. V době ovulace bývá hlenu hodně a bývá kluzký, čirý a tažný podobně jako vaječný bílek. Po ovulaci většinou zmizí. Tělesná teplota ženy po probuzení je nižší před ovulací a po ovulaci slabě, ale někdy i výrazně stoupá. Po několika dnech zvýšené teploty (při současném vysychání hlenu) může žena s určitostí soudit, že je po zbytek cyklu neplodná.
Je to totéž jako stará 'kalendářní metoda' (Ogino-Klausova)?
Ne. Kalendářní metoda byla vyvinuta roku 1930, zakládala se na určitých biologických pravidelnostech (výpočtech pravděpodobnosti), ale neměla dobré výsledky u žen s nepravidelnými cykly. Je to zastaralý způsob z 30. let 20. století a od té doby bylo v PPR docíleno velkého pokroku.
Může být PPR užíváno při nepravidelných cyklech?
Ano. Moderní PPR počítá s tím, že každá žena může mít alespoň někdy nepravidelnosti. Přijde-li její plodné období neobvykle dříve nebo později, pozná to podle začínajícího příznaku děložního hlenu.
Zabere PPR mnoho času?
Ne. Při užívání symptotermální metody potřebuje žena denně jen několik minut na měření teploty po probuzení. Během dne se snaží několikrát zjistit výskyt hlenu. Manželé zaznamenávají do záznamové tabulky ráno naměřenou teplotu a večer symbol označující druh hlenu. Tento jednoduchý postup jim umožňuje přesný aktuální pohled na její plodnost.
Je PPR bezpečné?
Ano. PPR nepoužívá ani antikoncepční medikamenty ani bariérové pomůcky. Všechny medikamenty mohou mít vedlejší účinky a měly by být užívány jen k léčení nebo zmírnění nemoci. Antikoncepční pilulky, nitroděložní tělíska a spermicidy (= chemikálie poškozující spermie) přinášejí nežádoucí zdravotní rizika.
PPR je zdravé; co to znamená?
PPR podporuje zdraví. Při zaznamenávání do tabulek se žena naučí rozumět svému menstruačnímu cyklu. Některé nepravidelnosti ji mohou upozornit na zdravotní poruchu, a může včas vyhledat pomoc lékaře.
Jak spolehlivé je PPR?
Řada odborných studií ukázala, že symptotermální metody může být užito za účelem předcházení těhotenství s 99% spolehlivosti, což je stejný výsledek jako u antikoncepčních pilulek a lepší než u všech bariérových metod.
Může PPR pomoci k docílení těhotenství?
Ano. Při používání PPR se naučíte rozeznávat nejplodnější dny svého cyklu a využívat svou společnou plodnost co nejlépe. Vaše záznamy cyklů mohou také objasnit, co vede k vaší neplodnosti. V některých případech lze vadu napravit i jen cíleně upravenou výživou. PPR pomůže mnohým párům se sníženou plodností dosáhnout žádané těhotenství a záznamy mohou být velmi užitečnou informací i pro ty páry, jejichž porucha vyžaduje lékařskou pomoc.
Pomáhá kojení regulaci početí?
Ano, ale jen tehdy, užívá-li matka velmi přirozený způsob péče o dítě charakterizovaný neustálou blízkostí matky a dítěte, tedy tzv. “ekologické kojení” na rozdíl od dnes běžného “kulturního kojení”, které plodnost neovlivňuje. Ekologické kojení, kterému LPP učí, prodlužuje neplodnost po porodu, přispívá k zdraví dítěte a matky a obohacuje jejich citový vztah.
Je PPR morálně přijatelné?
Ano. Katolická Církev dovoluje použít pouze tuto metodu k oddálení početí a to pouze v případě, pokud k tomu mají manželé vážný důvod.
Je 'přirozené' plánování rodičovství přirozené?
Jinak řečeno, je přirozené pro manželský pár, aby zachovávali pohlavní sebeovládání? Ano. Nikdo nepopírá, že je to někdy těžké, ale periodická zdrženlivost není nepřirozená. Přirozeně žít znamená žít v souladu s požadavky přírody “stvořené k obrazu Božímu”. Každé z desatera přikázání je někdy těžké plnit, ale všechna jsou výzvou k věrnosti naší pravé přirozenosti.
Jaký má PPR vliv na manželství?
Pohlavní sebeovládání může posilovat manželský vztah, a proto většina manželů prožívá PPR velmi pozitivně. Shledávají, že periodická abstinence udržuje jejich vztah svěží, zlepšuje jejich schopnost mezi sebou otevřeně komunikovat a pomáhá jim k větší vzájemné úctě. Navíc pomáhá PPR rozvinout charakterové vlastnosti potřebné pro manželskou věrnost a pevnost. Procento rozvodů je velmi nízké mezi páry užívajícími PPR. http://www.lpp.cz/faq/ http://www.lpp.cz/faq/ http://www.lpp.cz/faq/To je pochopitelné, protože tyto páry, které respektují Boží zákony, sklízejí jeho požehnání.