Občas v našem bulletinu otiskujeme zajímavé záznamy, které naši lektoři dostávají s prosbou o radu. Záznamy většinou nepřicházejí celé, až po skončení cyklu. Přicházejí neúplné, ve chvíli, kdy pár přemýšlí, jestli už proběhla ovulace nebo ne, jestli je možné vyhodnotit začátek neplodného období nebo když je průběh cyklu atypický.

Je velmi důležité naučit se v záznamu orientovat den po dni, umět přemýšlet nad tím, co se právě odehrává a v jeho průběhu umět aplikovat pravidla STM, podle kterých můžeme určit plodné a neplodné dny. Rozhodli jsme se proto otisknout několik záznamů tak, jak lektorům LPP do e-mailu většinou přicházejí… Pokračování a vyhodnocení cyklu najdete v článku o něco níže. Než se na něj podíváte, doporučujeme, abyste se zkusili na chvíli nad záznamem zamyslet, třeba si napsat i pár poznámek, jak byste ho hodnotili vy. Nikdy nevíte, jestli se podobný, ne úplně ukázkový cyklus, neobjeví i ve vašich záznamových tabulkách…Tento záznam přišel 26. den cyklu. Jde o ženu, která ještě kojila, ale v tomto cyklu odstavila (17. den snížení intenzity kojení, 23. den úplné odstavení). Dítěti je 11 měsíců, jde o třetí cyklus po porodu.

Paní uvažuje, že vzestup teploty byl nejspíš 18.-20. den, není si ale jistá, protože teploty znovu klesly a objevil se tažný hlen. 25. den žena tažný hlen pozorovala naposledy a teplota je znovu trochu vyšší… Přemýšlí, jestli průběh cyklu nemohlo ovlivnit také odstavení dítěte.

* * *

Pokud dojde k ovulaci, progesteron zvýší teplotu až do konce cyklu. 18. ani 25. den cyklu není vzestup teploty trvalý, ovulace v těchto dnech určitě neproběhla.

43. den cyklu si paní dělala těhotenský test, protože tak dlouhé cykly v minulosti neměla a myslela si, že je pravděpodobně těhotná. Test byl negativní, protože bylo jen několik málo dnů po ovulaci – trvalý vzestup teploty začíná až 36. den. I kdyby žena otěhotněla, těhotenský test může být pozitivní nejdřív cca 14 dnů po vzestupu teploty.

Teplota se dá dobře interpretovat – zvlášť pokud již vidíme celou křivku – ale pokud žena měla předchozí cykly kratší a s STM teprve začíná, je nejistota pochopitelná. Od 20. dne bohužel chybí záznamy hlenu, bez informace o hlenovém příznaku není možné cyklus vyhodnotit podle STM. Pokud by trvalo vysychání, 38. den večer začíná neplodné období (pravidlo B). Cyklus byl dlouhý 48 dnů. Paní cyklus okomentovala slovy: „…také jsme si všimli, že jsme teď klidně mohli čekat třetí miminko. Měla jsem bolesti v podbřišku jako před menstruací a cyklus byl už extrémně dlouhý, tak jsem si říkala, že to už přece ovulace nebude a bude to PMS. No a nebylo, Pán Bůh nám asi dává čas a prostor se tu STM pořádně naučit 🙂 “Snad ještě poznámka k prvním cyklům po porodu: často bývají delší, než byla žena zvyklá před otěhotněním, a mívají zkrácenou luteální fázi. Během několika cyklů se většinou vrátí k průběhu, na jaký byla žena zvyklá před porodem, a délka luteální fáze se ustálí. V tomto cyklu vidíme už pěkně dlouhou luteální fázi (13 dnů), ale cyklus je velmi dlouhý.

Z dotazníku k návratu plodnosti po porodu (2018) vyplynulo, že nejvíc „překvapivých“ těhotenství je právě v těchto atypicky dlouhých cyklech, kdy žena předpokládá, že „touto dobou už většinou přichází menstruace a tak bych měla být v neplodném období“.

Občas pak na adresu spolehlivosti STM slyšíme výtku, že nefunguje, protože “kamarádka otěhotněla pár dnů před menstruací”. Bonusem STM je právě to, že sledujeme, co se aktuálně v cyklu odehrává – pokud vzestup teploty a vysychání hlenu ve vzájemné kontrole nepotvrzují začátek poovulační neplodnosti, je důležité to respektovat a nepřemýšlet „kalendářně“. Reálně v těchto prodloužených cyklech před menstruací zdaleka být nemusí, k ovulaci může dojít omnoho dnů později, než je pro konkrétní ženu obvyklé, a styk ve dnech “těsně před (podle kalendáře) očekávanou menstruací” může být v plodných dnech.

Jitka Nováková