Velmi často se na LPP obrací maminky krátce po porodu. Dotazy bývají podobné: spokojenost s STM před otěhotněním, ale velká nejistota, kdy se vrátí cykly porodu, jak budou vypadat, jestli se žena v návratu plodnosti dobře zorientuje… Někdy přicházejí obavy z dalšího těhotenství brzy po tom předchozím – třeba kvůli potřebě zotavit se po císařském řezu, velké únavě a nedostatku spánku při péči o několik malých dětí… Pro některé páry toto krásné období může také být jednou z prvních zatěžkávacích zkoušek pro jejich vztah: oproti životu ve dvou mají mnozí pocit, že s příchodem děťátka je vše najednou vzhůru nohama, někteří muži se mohou cítit tak trochu na vedlejší koleji. Únava, spánkový deficit, někdy i delší období zdrženlivosti při nejasných známkách návratu plodnosti a hormonální změny, které po porodu a během kojení žena zažívá, mohou mít vliv také na psychickou pohodu a intimní život páru.

I když se na kurzech STM návratu plodnosti podrobně věnujeme, je nám jasné, že pokud chodí na kurz snoubenci, mají často pocit, že se jich tyto informace ještě dlouho týkat nebudou. Liga nabízí možnost kdykoli si tyto části kurzu zopakovat nebo situaci konzultovat s lektory STM. Nově je to možné také prostřednictvím on-line kurzů přímo z domova.

Kromě těchto možností jsme se rozhodli pro dva další projekty, které se období návratu plodnosti budou věnovat:

Na náš web jsme umístili dotazník, který mapuje průběh návratu plodnosti a první cykly. Bude pro nás velkou pomocí, pokud ženy věnují svůj čas a dotazník vyplní, popř. pokud nám se šířením dotazníku pomůžete. Vyplnit dotazník je možné i více let po porodu, pokud si průběh návratu plodnosti žena pamatuje nebo má uložené záznamy prvních cyklů. Dotazník plánujeme na webu nechat dlouhodobě.

6.-8. listopadu se má v Kroměříži uskutečnit další z pravidelných setkání lektorů LPP z České i Slovenské republiky. Tentokrát bude věnované právě návratu plodnosti po porodu. Rozhodli jsme se sobotní program otevřít i všem dalším, které toto téma zajímá – ať už proto, že s rodinami pracují nebo proto, že právě toto období prožívají. Podrobnosti k plánovanému programu uveřejníme na webu LPP a v dalším bulletinu. Doufáme, že protikoronavirová opatření naše plány moc nezkomplikují…

Jitka Nováková