Tento záznam nám do poradny zaslala žena, která se STM učila krátce po porodu a neměla předchozí zkušenosti se sledováním teploty a hlenového příznaku. Vždy po čase se proto ozvala, aby se poradila.

Tabulku zaslala 30. den cyklu, ve chvíli, kdy si myslela, že nejspíš otěhotněla. Miminku bylo 9 měsíců a jde o druhý cyklus po porodu. 28. den si dělala těhotenský test, který byl slabě pozitivní, ale když test zopakovala 29. dne, byl výsledek negativní. Nebyla si jistá, jak se zorientovat, navíc měla pocit, že menstruace má již dva dny zpoždění, protože je 30. den cyklu…

Určení vzestupu teploty

Jako první zvýšenou teplotu můžeme označit teplotu 26. dne, zdá se, že i přes jiný čas měření nejsou teploty 20. a 21. dne zásadně ovlivněny. Ať už by byly pro hodnocení použity nebo byl využit přístup s hoblováním, III. fáze by začala 29. den večer podle pravidla B, protože od 25. dne již trvalo i vysychání hlenu.

Zpoždění menstruace

Určitě není třeba mít obavu, že se menstruace opozdila. I když je již 30. den cyklu, není to podstatné. Cyklus nemusí mít 28 dnů, a to ani kdyby žena na takové cykly před otěhotněním byla zvyklá. Po porodu je velmi časté, že první cykly vypadají jinak – bývá opožděná ovulace a zkrácená luteální fáze, celkově je cyklus často delší. Protože ovulace v tomto cyklu proběhla až kolem 26. dne, je 30. den teprve pátým dnem luteální fáze. Pokud bude luteální fáze zkrácená, může cyklus skončit kdykoli, nejpozději kolem 40. dne, pokud žena neotěhotněla.

Těhotenský test

Výsledky těhotenského testu není v tomto případě vůbec třeba brát vážně – čtvrtý den po vzestupu teploty určitě nemohl být test pozitivní v důsledku těhotenství, i kdyby k početí kolem 26. dne cyklu došlo. Těhotenský test nemá smysl dělat dříve než cca 14 dnů po vzestupu teploty, tj. kolem 40. dne cyklu, pokud do té doby nepřijde menstruace.

Tipy k vedení záznamů

Protože jde o ženu, která s STM začíná, doporučili jsme zapisovat do tabulky co nejvíce podrobností ke sledování hlenu. I když je to v začátcích náročné, hlenový příznak dá ženě mnoho důležitých informací a poskytne cennou kontrolu pro průběh teplotní křivky. Také je dobré zapisovat do tabulky konkrétní časy měření. Je užitečné vědět, jestli žena měřila dříve nebo později než běžně, popř. jak byla odchylka velká.

Přibližně po týdnu od odeslání odpovědi přišla SMS, že 36. den cyklu přišla menstruace…

Jitka Nováková