Na podzim loňského roku jsme do rodiny LPP přivítali nový lektorský pár. Pokud je vám jejich příjmení povědomé, není to shoda náhod ☺. S potěšením vám je zde představujeme v krátkém rozhovoru.
Můžete se nám představit?
Jsme Kája a Kristýna Maříkovi, bydlíme v Zábřeze. Manželé jsme něco málo přes dva roky. Máme zatím jednoho synka Káju, ještě mu není rok. Kája pracuje jako lékař na interně v Šumperku, Kristýna je porodní asistentka, momentálně na mateřské dovolené.
Vím, že vaše situace je velmi specifická, přesto, nebo spíš právě proto se musím zeptat: Jak jste se setkali s PPR popř. Ligou pár páru?
My jsme se s Ligou ani s PPR vlastně nesetkali, prostě jsme v tom oba vyrostli. Kájovými rodiči jsou totiž Kája a Anička Maříkovi, učitelský pár, Kristýna je zase dcera Ladi a Mařenky Kolčavových, dalšího učitelského páru LPP. No a díky konferencím LPP se vlastně známe. Nejdřív jsme se na nich potkávali jako děti, později jsme mladší děti hlídali a dost dlouho jsme přitom po sobě „pokukovali“, až jsme se nakonec dali dohromady. Hodně lidí se nás dodnes ptá, jak jsme se vlastně poznali, pocházíme totiž každý úplně odjinud a ani jsme nestudovali ve stejném městě. Tak mnozí slyší o Lize a PPR úplně poprvé.
Vaši rodiče jsou lektory STM, jak jste hledali svoji vlastní cestu, v čem je pro vás osobně PPR důležité?
Jako nejdůležitější vnímáme teologickou stránku PPR, která tvoří východisko a smysl PPR jako životního stylu. Rodiče nám byli vzorem v tom, že PPR nedává smysl jen teoreticky, ale i prakticky. Vždy bylo a stále je na jejich životě patrné, že PPR je přirozenou součástí šťastného manželství ale i rodičovství. Kde sexualita není tabu a kde výchova dětí ve víře s sebou přirozeně nese nejen rozměr duše, ale i těla.
Proč jste se rozhodli školit na lektory STM a co vám toto období přineslo?
Rozhodli? Asi nám to oběma přišlo naprosto přirozené. Máme v LPP spoustu přátel a oběma nám na ní záleží. Bylo by zvláštní její prostředí opustit a nezapojovat se. Navíc nás k tomu dost předurčují i naše povolání. Poradenství ženám ohledně plodnosti by mělo být pro porodní asistentky samozřejmostí. Kája jako internista sice u pacientů plodnost moc neřeší, zato moc rád vysvětluje, a to nejen v medicíně, ale třeba i právě v teologických otázkách manželství.
Toto období nám přineslo spoustu možností učit se společně přemýšlet, společně vyhodnocovat, společně hledat odpovědi a formulace. Kristýna se vždy lépe orientovala v tabulkách a teorii metody, Kája zase radši přemýšlel o formulacích etických otázek.
Co byste vzkázali těm, kteří školení zvažují?
Snad jen, ať se nebojí a zkusí to. Nemají co ztratit, jen je potřeba občas si na školení vyhradit společný čas, který z naší zkušenosti rozhodně nebyl zbytečně strávený. Myslíme si, že i školení na učitelský pár LPP může manželství posunout dál, vidíme to nejen u sebe, ale i u našich rodičů. A jestli něco táhne, pak jsou to vždy především příklady.
za rozhovor děkuje Jitka Nováková